Every Child Has The Right To Shine!

Η κεντρική δράση μας για την σχολική χρονιά 2019-2020, το 1ο ELA Youth Summit με θέμα τα Ανθρώπινα Δικαιώματα – ένα μαθητικό συνέδριο ως αποτέλεσμα μιας ετήσιας διαφοροποιημένης διδασκαλίας με κέντρο τα ανθρώπινα δικαιώματα. Σκοπός του συνεδρίου να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές να βρεθούν οι ίδιοι στη θέση του ομιλητή παρουσιάζοντας ένα θέμα πάνω στο οποίο δούλεψαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

Τα νέα δεδομένα όμως #covid-19 άλλαξαν τα σχέδια μας, μετατρέποντας το συνέδριο σε poster competition.

Στην ετήσια γενική συνέλευση μελών ανακοινώθηκαν οι νικητές του διαγωνισμού όπως επιλέχθηκαν από το Δίκτυο για τα Δικαιώματα του παιδιού – Network for Children’s Rights και την υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων κ. Πανάγου.

1st Place  ΚΞΓ ΒΑΡΕΛΑ, ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

Νικήτρια είναι η δική μας Kelly Stefanidou που μας συγκίνησε με την στοχαστική ματιά, την ενσυναίσθηση και την καλλιτεχνία της Πολλά συχγαρητήρια και να είναι πάντα έτσι, δημιουργική, ευαίσθητη και με κριτική ματιά σε όλα όσα συμβαίνουν γύρω μας!

#humanrights #εla #ig_europe #competition#teencompetition#postercompetition#empathy#criticalthinking#globalcitizens